Taşınma Rehberi

Taşınma Öncesi Yapılacaklar:

Taşınma öncesi hangi eşyaların taşınacağına karar verilmelidir. Gözden çıkarılan eşyaların ikinci el eşya alanlara veya ihtiyacı olan kişilere verilebilir. Paketleme işini kendiniz yapacaksanız doğru bir planlama ve kaliteli malzeme seçimine dikkat etmelisiniz. Yeterince boş koli, gazete kağıdı, koli bandı, etiket ve kolilerin üzerlerine yazı yazmak için marker temin etmelisiniz. Yapılacak olan paketleme işleminde kolilerin taşınabilecek ağırlıkta olmasına ve kırılacak olan eşyaların konulduğu kolilerin kalın kartondan dayanıklı koliler olmasına aynı zamanda alt ve üst bölümlerini gösteren ok işaretlerinin konulmasına dikkat edilmeli, taşıma esnasında kolinin altının çıkmaması için sağlam bir şekilde bantlanıp gerekirse kolinin tabanına bir kat karton konulmalıdır.

Kırılacak Eşyaların emniyetli şekilde paketlenmesi ve etiketlenmesi:

Kırılacak eşyaların emniyetli şekilde taşınabilmesi için dikkatlice ve doğru şekilde paketlenmesi gerekir. Tabaklar havalı naylon ile tek tek sarılarak üstüste konulurlar fakat 8-10 tabaktan fazla üstüste koyulmamalıdır. Bardaklar havalı naylon veya gazete kağıdı ile sarılır fakat açılmayacak şekilde gevşek sarım yapılmalıdır. Bardakların sarım işlemi bittikten sonra sağlam fakat küçük boyutlu karton kolilere yerleştirip üzerlerine içerik belirten etiket yapıştırabilirsiniz. Diğer kırılacak mutfak eşyaları da havalı naylon ile sarıldıktan sonra varsa kendi boyutlarında karton kolilere konulmalıdır. Eğer daha büyük bir koliye konulacaksa eşyaların aralarına çarpıp kırılmalarını engelleyecek şekilde gazete kağıdı, havalı naylon veya köpük malzeme konulmalıdır.

Mutfak Malzemelerinin emniyetli şekilde paketlenmesi:

Mutfak günümüzün en çok zamanının geçtiği alandır. Pahalı mutfak malzemelerinin taşınma esnasında deforme olmasını istemiyorsak onları ayrı ayrı havalı naylonlara sararak kolilere koyabiliriz. her koli üzerine içeriğin ne olduğunun belirtilmesi eşya yerleştirme esnasında işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Tencerelerinizi ayrı ayrı sararak üzerlerine kapaklarını koyabilir ve kapaklarını da sararak koruyabilirsiniz.

Avizelerin emniyetli şekilde paketlenmesi:

Avizelerin söküm işlemleri eğer tecrübeli değilseniz elektrikçiler tarafından yapılmalıdır. Avizelerin cam kısımları ayrı ayrı gazete veya havalı naylon ile sarılır ve ebadına uygun kolilere konularak sarsıntıyı engellemek için gazete, karton veya havalı naylonlarla doldurularak koliler kapatılırlar. Üzerlerine hangi odaya ait olduğu yazılırsa montaj esnasında tüm kutuları açmak zorunda kalmazsınız.

Elektronik Eşyaların emniyetli şekilde paketlenmesi:

Elektronik eşyalarımız paketleme esnasında en çok dikkat edilmesi gereken eşyalardır. Eğer kendi orijinal kutuları duruyorsa herbirini kendi kutularına özenle yerlertirin, eğer durmuyorsa önce havalı naylona sarıp herbirini tek tek olacak şekilde kolilere koyabilirsiniz. kolilerin içinde sarsıntıyı önlemek için aynı tabak ve bardaklarda olduğu gibi köpük veya buruşturulmuş gazete yumakları ile doldurabilirsiniz. En emniyetli taşıma yöntemi ise bu tür eşyalarımızı kendi aracımıza yükleyip dikkatlice taşımak olacaktır.

Kitaplıkların boşaltılıp paketlenmesi ve etiketlenmesi:

Kitaplıklarımızda pek çok eşya bulundururuz. Kitaplarımız pek çok farklı formatta olduğu için bir koliye düzenli olarak sığmazlar ve eğer büyük bir koliye koyma gafletinde bulunursak asla yerinden kalkmayan külçe gibi bir yığınla karşılaşırız. O yüzden kitaplığımız için küçük fakat sağlam koliler edinip çok ağır olmamalarına özen göstermeliyiz. Yeterince vaktimiz varsa kolilerin üzerlerine içeriklerini yazabiliriz. Kitaplıkların çekmecelerindeki ıvır zıvırları da aynı kolilere koyarsak boşaltma esnasında sıkıntı yaşamayız.

Beyaz Eşyaların emniyetli şekilde sökülmesi ve paketlenmesi:

Buzdolabı – Taşınma işleminden üç gün kadar önce dolap boşaltılıp defrost işlemi uygulanmalıdır ve temizlenip dezenfekte edildikten sonra kapakları açılmayacak şekilde bantlanır ve dış cephe koruması  için havalı naylon ve üzeri ince konraplak veya sert karton ile sarılmalıdır. Buzdolabı yerine konulduktan sonra en az üç saat çalıştırılmamalıdır.

Çamaşır Makinası – Çamaşır makinaları taşınma esnasında en çok zarar gören beyaz eşyalardandır. Makinanın içindeki dönen tambur mekanizması nakliye esnasında sallanmaması gerekir. Makinanızı koruma altına almak için nakliyat emniyet vidaları yerlerine takılır. Eğer emniyet vidaları yoksa veya kaybolmuşsa makine yan yatırılarak tamburanın sallanmasını engelleyecek şekilde tamburanın yan taraflarına yastık benzeri malzemelerle destek yepılır, böylece nakliye esnasında tambura koruma altına alınır.

Bulaşık Makinası – İç aparatlar sabitlenir ve kapakları açılmayacak şekilde bantlanır ve dış cephe koruması  için havalı naylon ve üzeri konraplak veya sert karton ile sarılmalıdır.

Kurutma Makinası – Çamaşır makinaları ile aynı prosedür uygulanır.

Derin Dondurucu – Buzdolapları ile aynı prosedür uygulanır.

 

Mobilyaların emniyetli şekilde paketlenmesi:

En fazla hacime sahip olan mobilyalar en kolay battaniyeler ile sarılarak muhafaza altına alınabilirler. Havalı naylon tabii ki daha etkili bir çözüm olacaktır. Nakliyat firmaları bu tür paketlemeler için çok sayıda battaniye bulundururlar, onlardan istifade edebilirsiniz.

Halıların paketlenmesi:

Halılarımızı taşınma öncesi halı yıkama fabrikalarına vermek ve yeni evimizde tertemiz halıları kullanmak kulağa çok hoş geliyor fakat çok önemli olan şu hususu gözden kaçırmayın. Tam kurumamış halılarınız varsa ve paketinin içinde bir süre bakleyecekse çürümesi kaçınılmaz olacaktır. O yüzden taşındığınızda halılarınızın üzerindeki naylonları muhakkak çıkartıp bir süre havalandırın.

Perdelerin paketlenmesi:

Perdelerimiz yerlerinde söküldükten sonra uygun şekilde katlanıp kolilere yerleştirilmelidirler. Eğer çöp poşeti gibi uygun olmayan şeylerle taşınırlar ise taşınma esnasında zarar görebilirler. Tüm perdelerinizi büyükçe bir kolide toplayarak emniyetli bir şekilde taşıyabilirsiniz. Taşınma işlemi bitince perdelerinizi temiz de olsalar doğrudan çamaşır makinesine atıp nemli iken taktığınızda hem perdeleriniz asıldığı yerde kendiliğinden ütülenecekler hemde odalarınızı mis gibi bir koku kaplayacaktır.